Druhy zapalovačů

Základní rozdělení zapalovačů dle náplně:

  • benzinové (hoří benzínem nasáklý knot)
  • plynové (hoří plyn unikající z trysky)

Benzinové zapalovače

Nejčastěji jsou benzínové zapalovače reprezentovány značkou Zippo nebo klasickými "rakušáky". Zapalovače jsou velmi spolehlivé, mají kamínkové zapalování a pokud mají děrovaný kryt plamene, tak jsou větruodolné. Doplňuje se do nich benzín a občas je nutno povytáhnout knot, který je výměnný. Knot je obvykle vyztužen měděnými drátky. Benzínové zapalovače však nejsou vhodné pro zapalování dýmek a doutníků z důvodu benzínového pachu.

 

Plynové zapalovače

Prvním reprezentantem plynových zapalovačů byl zapalovač Ronson Varaflame. V dnešní době nejběžnější druhy v mnoha cenových kategoriích od levných plastových až po kvalitní značkové. Nejznámější jsou značky Ronson, Colibri, Dupot a Prince.

 

Kamínkové zapalovače

Jednoduchý zapalovací systém, velmi spolehlivé.

 

Piezo-elektrické zapalovače

Zapalovače mají normální plamen, žhavící spirálku, která je však náchylná na poškození při kontaktu s cigaretou. Mají klasický bodový plamen.

 

Cigaretové zapalovače

Jedná se o nejběžnější typ zapalovačů od jednorázových až po luxusní plnící. Některé typy kovových zapalovačů jsou vybaveny žhavící spirálkou nebo dvojitým plamenem.

 

Dýmkové zapalovače

Plamen u dýmkových zapalovačů hoří v úhlu 90 nebo 45°. Někdy bývají tyto zapalovače vybaveny ještě dusátkem.

 

Doutníkové zapalovače

U doutníkových zapalovačů bývá obvykle silný bodový plamen, někdy zdvojený nebo ztrojený. Některé typy těchto zapalovačů jsou vybaveny z boku seřezávačem nebo zespoda kruhovým vyřezávačem.

 

Kombinované zapalovače

Plamen hoří vždy pod úhlem 45 stupňů. Tento typ zapalovače je možné používat pro dýmku i cigarety.

Speciální zapalovače

Určeny pro domácí použití – stolní a sporákové.

Poradenství

Do zapalovačů je nutno používat doporučené náplně. Např. plyn neznačkové výroby nemusí splňovat nároky na čistotu a potom dochází k ucpávání trysek. U neznačkových kamínků není velmi často dodržena tvrdost, kdy při příliš tvrdém kamínku dochází k otupění škrtacího kolečka a následnému nevytvoření dostatečné jiskry.
V případě, že se zapalovač dlouho nepoužívá (déle než rok), obvykle dochází k seschnutí těsnících gumových kroužků nebo k vyschnutí plynového filtru a ze zapalovače potom uniká plyn nebo nehoří. 

 

Chcete dostávat včas informace o našich novinkách a akcích?

Registrace

Copyright (c) 2007-2023 PEAL a.s. Všechna práva vyhrazena.

Právní podmínky | Ochrana dat | Mapa serveru | Mapa produktů | Odkazy

Webdesign a programovaní a webhosting: MagicHouse s.r.o.